Headmaster

Mr M A Stone

 

Senior Leadership Team

Mr D Good, Deputy Headmaster (Academic)

Mrs H Kenna, Head of Prep School, Year 6 Class Teacher/PE Teacher

Mrs J Allen, Head of Pre-Prep, Year 2 Class Teacher

Mrs S Hogarth, Learning Enrichment Coordinator and SENDCo

 

Middle Leadership Team

Mrs S Brighty, Reception Class Teacher, Joint EYFS Coordinator, Prep School Council

Mrs P Jones, Head of Nursery School

 

Learning Enrichment Department

Mrs S Hogarth, Learning Enrichment Coordinator and SENDCo

Mrs C Pope, Enrichment Coordinator (Provision)

Mrs A Wright, Enrichment Coordinator (Teacher and Learning)

Mrs F Elkington, Learning Enrichment Assistant

Miss L Marsden-Payne, Enrichment Teacher

 

Teaching Staff

Mrs J Allen, Year 2 Class Teacher, Head of Pre-Prep

Mrs E Ball, Teacher of Drama

Mrs F Barter, Teacher of Music and Singing

Mrs J Bath, Head of Art

Mrs J Bondsfield, Head of History

Mrs J Boyce, Head of Computing, Head of Year 9-11

Mrs A Blackford, Year 1 Class Teacher

Mrs S Brighty, Reception Class Teacher, Joint EYFS Coordinator, Prep School Council

Mrs L Brockett, Head of Mathematics

Ms L Calhoun, Teacher of English

Mrs S Collins, Teacher of French

Mr B Cooper, Year 5 Class Teacher

Mrs K Crockford, Teacher of Spanish

Mrs S Dalrymple, Teacher of Violin and Viola

Mrs M Dougal, Head of Physical Education

Mr R Goodsell, Teacher of Mathematics

Mrs J Eastham, Teacher of Mathematics

Mrs A Griffiths, Head of Swimming, Physical Education Teacher

Mrs S Halten, Teacher of German

Mrs D Hammann, Teacher of Reception Class

Mrs T Hayter, Teacher of Food Technology and Design and Technology

Miss C Hobbs, Teacher of Piano

Mrs R Hook, Head of Geography

Mr A Hornsby, Year 3 Class Teacher & Key Stage 1 & 2 Co-Ordinator for Computer Science

Miss A Jacob, Year 5 Class Teacher, Gifted/Talented Coordinator Prep School

Mrs H Kenna, Year 6 Class Teacher, Head of Prep School

Mrs N Kohli, Year 4 Class Teacher

Ms N Le Jeune, Teacher of Music

Mr A Lott, Athletics Coach

Miss R Lovelock, Assistant Head of Science, Head of Year 7

Mrs K Mansell, Teacher of English, Head of Year 7

Mr C McKay, Teacher of Physical Education, Assistant Head of Year 7 (Boys’ Welfare)

Miss R Mehmet, Teacher of Piano

Mr J Mitchell, Teacher of Guitar

Mrs M Orford, Teacher of Physical Education and Key Stage 1 & 2 Co-Ordinator for PE

Mrs P Panshikar, Teacher of Science

Mrs J Parkins, Teacher of English

Mrs S Price, Director of Music

Mrs A Reilly, Teacher of Science

Mrs R Riordan, Teacher of Clarinet, Saxophone and Recorder

Mrs L Shapley, Teacher of Spanish

Mrs R S Smith, Head of Science

Mr K Spencer, Athletics Coach

Mrs B Sykes, Teacher of Flute

Mrs A-M Vango, Head of French

Mrs M Ward, Teacher of Textiles

Mrs T-S Williams, Teacher of Voice

Mrs H Winkley-Davis, Teacher of Physical Education

Mrs K Wood, Teacher of English

Mrs B Woodhead, PE and Swimming Teacher, Teaching Assistant

Mrs A Wright, Teacher of Religious Education, Teaching Assistant

Miss H Wright, Head of Drama and Teacher of Dance

 

Head of Year 7

Mrs K Mansell, Miss R Lovelock (maternity cover) – Year 7 and 8

 

Assistant Head of Year 7

Mr C McKay (Boys’ Welfare)

 

Head of Year 8 & 9

Mrs K Crockford (Miss R Lovelock Year 8 and Mrs J Boyce Year 9, maternity cover)

 

Head of Year 10 & 11

Mrs J Boyce

 

Teaching Assistants

Mrs S Asbury

Mrs F Elkington

Mrs C Fordham

Mrs S Griffin

Mrs S Hogarth

Mrs C Malpass

Miss L Marsden-Payne

Mrs G Norris

Mrs C Pope

Mrs B Woodhead

Mrs A Wright

 

Nursery School

Mrs P Jones, Head of Nursery School

Mrs J Prendiville, Deputy Head of Nursery School

Mrs J Fraser, Joint EYFS Co-Ordinator, Nursery School Teacher

 

Nursery Assistants

Mrs H Farrington

Mrs S Gair

Mrs C Henderson

Mrs R King, Nursery SENDCo

 

Examinations Officer

Mrs R Jacobs, Exams Officer, Database Manager and Administration Assistant

 

Administrative Staff

Mrs B Fuller, PA to the Headmaster, Office Manager

Mrs N Babu, Bursar

Miss L Forbes, Marketing and Promotions Officer

Mrs R Jacobs, Exams Officer, Database Manager and Administration Assistant

Mrs J Long, Receptionist

Ms M Parducci, Admissions Assistant

 

Lab Technician

Mrs R Marsden

 

Librarians

Mrs S Hogarth, Mrs A Wright

 

Site & Facilities Manager

Mr N Reardon

 

Caretaker

Mr T Roka